top of page

Vegan Sağlık Profesyonelleri

Hikaye

Hikayemiz

Vegan olduğumda, hayat boyu sebze yememiş biri olarak, yakın çevremi vegan olduğuma inandıramadım bile. "Neden" ve "Nasıl" sorularının da ardı arkası kesilmiyordu. Ben de hem tüm soruları bir seferde yanıtlayabilmek hem de keşfettiğim benim için bu yeni bilgileri ulaşabildiğim herkesin öğrenebilmesi adına bir sunum hazırlayıp, sunumun sesli ekran kaydını youtube'a koydum. 1 saati aşan sunumu kimse izlemez diye biraz hızlandırarak 45 dakikaya düşürdüm. Veganlığımın 3. ayında, önceden tanıdığım bir kaç vegandan biri olan Öykü'ye videoyu gönderdim. Bu video da vegan olduğumu yakın çevremin ötesine resmen duyurmuş olmam anlamına geliyordu.

Youtube'un hacmini düşününce bir kum tanesi etkisi yapmış olabilir ama benim sosyal medya hesaplarımda bir hareketlilik başlamıştı. Vegan bir doktor olarak, diğer branşlarda vegan doktorlar olup olmadığını merak ediyordum. O an buna ayıracak zamanım yoktu ama Facebook'ta "Vegan Doktorlar" diye bir grup kurdum, belki biri bulup üye olursa tanışmış oluruz diye. Videodan aylar sonra, grubun; hemşireler, diyetisyenler, psikologlar ve fizyoterapistlerle genişlemesiyle ismi tüm üyeleri kapsamıyor diye "Vegan Sağlık Profesyonelleri" olarak değiştirdim. Hızlı bir çevrimiçi kaynaşma sonrası bir kaç kez buluştuk, tanışıp kaynaştık, çeşitli projeler hayal ettik. Bunlardan sadece Öykü ile hayal ettiğimiz Youtube için video çekme projesi gerçekleşebildi. Aslında 3-4 kişi gönüllü olmuştu ama pratikte iki kişi bile yan yana gelemiyorduk. İnternet üzerinden böyle bir iş birliği yapmak zor olduğundan ben tek başıma "Vegan Sağlık Profesyonelleri" ismiyle videolar yayınlamaya başladım. İlk zamanlar haftada 3-4 video çekip düzenli olarak 2 video yayınlıyordum. İlk yayınladığım "Hayvansal Beslenmenin İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri" videosundaki bilgileri Öykü'nün de önerisiyle detaylıca daha kısa süreli videolarda derlemeye başladım. Her hafta yeni şeyler öğreniyordum. Vegan olduğum güne göre bildiklerim katlanarak artıyordu.

Tahminimce, çektiğim videolar ve doktor olmam sebebiyle, daha vegan olmamın 3. ayında, Türkiye Vegan Derneği'nin düzenlediği Dünya Vegan Günü etkinliğinde konuşmak üzere davet aldım. Zaten videoyu, etkinliğe gelecek herkes izlemiştir diye farklı bir sunum hazırladım. Sunum tahmin ettiğimden çok ilgi aldı ve sunum sonrası etkinlik alanındaki standları bile gezemeden, sorulara yanıt vererek etkinlik bitti.

Dünya Vegan Günü etkinliğinde ve sonrasında bilinirliğimiz arttı ama VSP grubu buluşmaz görüşmez oldu. Ben ve Öykü, kişisel olarak Youtube'da video yapmaya, diğer sosyal medya hesaplarımızda paylaşımlar yapmaya, davet geldikçe radyo programlarına katılmaya ve isteyene röportaj vermeye devam ediyoruz.

bottom of page